Acarlar BelediyesporGöztepeAcarlar’ın Göztepe Aşkı
Acarlar geçmişindeki Göztepe sevgisini gelecek nesillere aktarmak için Göztepeyi 42 yıl sonra tekrar burada ağırlamak istiyor…Türk futbolunun köklü kulüplerinden Göztepe kardeşini Aydın’da buldu. 1971 yılında köy statüsündeyken 1. Ligde fırtına gibi esen Göztepe’yi Acarlar’da ağırlayan Aydın ekibi o günden beri Göz Göz ile aynı armayı taşıyor. Şimdi Aydın Süper Amatör Ligde mücadele eden Acarlar Belediyespor tadilata giren statlarının açılışında 42 yıl sonra tekrar Göztepe’yi ağırlamak istiyor.

Türk futbolunda yıllardır elde ettiği başarılar ve taraftarıyla herkesin hafızasında yer etmiş Göztepe ismini ezbelettiği 1960-1977 yılları arasında Aydın’da kurulan Acarlarspor’ a hem renklerini vermiş hem de armasını. 1970 yılında Aydın’ın küçük bir köyü konumunda olan Acarlar halkı tarafından kurulan Acarlarspor o dönemde Türkiye 1. Futbol liginin güçlü bir Ege temsilcisidir. 1968-1969 sezonunda Avrupa Fuar Şehirleri Kupasıda yarı final oynamış 1969-1970 sezonunda Türkiye Kupasını kaldırmış yine 1969-1970 yılında Fenerbahçeyi 3-1 yenerek Cumhurbaşkanlığı Kupasını kazanan Göztepe’nin sarı kırmızı olan renklerini almış. Dönemin en güçlü takımlarından olan Göztepe 1971 yılında Acarlarlı yöneticilerin daveti üzerine Acarlar’a gelerek bir hazırlık maçı yapmış ve Aydın ekibini 7-0 yenmiş.

Türkiye’nin en önemli spor kulüplerinden birini Acarlar’da ağırlayan köyde büyük bir Göz Göz sevgisi doğmuş. Acarlarspor bu maçın ardından takımın arması olarak da Göztepe’nin kullandığı armayı seçip üzerindeki spor kulüplerinin ismini ve kuruluş tarihlerini değiştirerek kullanmaya başlamış. 1987 yılında Acarlar, ilçe olan İncirliva’ya bağlanırkendaha sonra Acarlar Belediyespor olarak değiştirildi. Pazarcılık yaparak geçimini salayan insanların çoğunlukta yaşadığı beldenin takımı uzun yıllardır Aydın’da amatör ligde mücadele ediyor. Geçtiğimiz yıl BAL’a çıkmak için İncirliova Belediyespor ile giriştiği mücadeleyi son hafta sahasında İncirliova Belediyespor’a 1-0 yenilerek kaybetti.

Acarlar’daki Göztepe macerasını ve Göz Göz sevgisini heyecanla anlatan Acarlar Belediyespor Kulüp Başkanı Sezai Özkaya, öncelikle 1960 ve 1970 yıllarda Göztepe’nin popülerliğini anlatarak ne kadar büyük bir kulüp olduğunu dikkat çekiyor. O dönemde çocuk olduğunu hatırlatan Başkan Özkaya sokak aralarında maç oynarlar yakalarına Göztepe’de top koşturan futbolcularının çıkartmalarını taktıklarını ve herkesin bir Göztepeli futbolcuyu özendiğini söyledi. O dönemde buralarda İstanbul takımları bu kadar popüler olmadığını da sözlerine ekleyen Sezai Özkaya,

“Kulübümüz 1970 yılında kuruldu. O dönemde ben çocuk sayılabilecek yaştaydım. 1971 yılında dönemin yöneticilerinin daveti üzerine Göztepe hazırlık maçı yapmaya gelmeyi kabul etti. Bu yaklaşık 2 Bin nüfuslu köyümüzde bayram havası estirdi. Normalde çalışkanlığı ile bilinen köyümüzde o gün hiç kimse işe gitmedi. Top oynanan alanın etrafı bir tek kendi köyümüzden değil, civar yerleşim yerlerinden gelen meraklı vatandaşlarla doldu. O günkü maçı ben kale arkasından seyretmiştim hiç unutmuyorum. Hatta futbolcularımıza köyümüzün ileri gelenleri Göztepe’ye gol atana çeşitli vaatlerde bulunmuşlardı. Düşünebiliyor musunuz Gökat gol atamadık ve maçı 7-0 yenildik. Maçtan sonra vatandaşlar Göztepeli futbolcuları dokunabilmek ve onlarla konuşabilmek için uzun uğraşlar verdiler” dedi.

‘ARMAMIZI VE RENKLERİMİZİ HİÇBİR ZAMAN DEĞİŞTİRMEYİ DÜŞÜNMÜYORUZ’

Göztepe’nin Acarlar’daki hazırlık maçının ardından takıma bir arma arayışına girildiğini ve bu arayışın sonunda Göztepe’nin armasının kullanılmaya karar verildiğini dile getiren Sezai Özkaya, “Acarlar o gün bugündür futbola aşık bir kenttir. Burada futbol eğlencedir. Acarlar’ın tamamı İstanbul kulüplerinin popüler olmaya başladığı 1990 yıllara kadar Göztepeliydi. O neslin yavaş yavaş tükenmeye başlaması ve yeni nesillerin daha yoğun olmasıyla beldemizdeki Göztepe sevgisi de yok olmaya başladı. Fakat buna rağmen bizim kulübümüzün renkleri ve arması halen Göz Göz ile aynıdır. Değiştirmeyi de düşünmüyoruz” dedi.

’42 YIL SONRA TEKRAR AĞIRLAMAK İSTİYORUZ’

Göztepe Spor Kulübünü kardeş kulüp akraba gibi gördüklerini belirten Başkan Özkaya, “Acarlar’ın geçmişindeki Göztepe sevgisini gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Göztepeyi 42 yıl sonra tekrar burada ağırlamak istiyoruz.Bunun içinde şimdi tadilata alınan stadımızın açılışında tekrar Göztepeyi Acarlar’da ağırlamak istiyoruz. Göztepe bugün o eski gücünde olmayabilir ama Göztepe Türk futboluna nice futbol dehaları vermiştir. Kaleci Ali’ler, Kaleci Mehmetler, Fuji Mehmetler, Remzi Durmuşlar bizim hiç unutmadığımız isimlerden sadece bir kaçı” dedi.

FUTBOLCULAR AT ARABACILIĞI YAPIYOR

Gönüllü bağışları, belediyeye ait hal kantarı ve bir halı sahanın gelirleriyle Aydın Süper Amatör Ligde mücade eden Acarlar Belediyespor’da oynayan bazı Acarlarlı gençler antrenmanlardan ve maçlardan arda kalan zaman dilimlerinde at arabasıyla nakliyatçılık yapıyor.At arabacılığı yapan takımın sol bek’i Semih Ertop ve orta saha oyuncusu Muharrem Kuzu çalışmalarının kendilerine ek antrenman gibi geldiğini bu şekilde maçlara daha iyi hazırlandıklarını söylediler. BAL’da Aydınspor’u şampiyon yapan Osman Aktar tarafından çalıştırılan Acarlar Belediyespor’da bu yıl hedef şampiyon olarak BAL’a çıkmak.

 


Leave us a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.