İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Gürsel Aksel’e yapılması planlanan Göztepe Stadyumu için çok önemli açıklamada bulundu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu kentin gündemine gelen konular hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir’de gündemden düşmeyen konular arasında yer alan statlar ile ilgili de açıklamalarda bulundu. İzmir Müteahhitler Federasyonu Genel Başkanı Necip Nasır’ın yeni yer önerisiyle yeniden gündeme gelen statlarla ilgili değerlendirme yaptı.

Kocaoğlu,

“Bir emrivaki ile karşı karşıyayız. Göztepe’ye Karşıyaka’ya stat yapacağız. Karşıyaka’da Yalı’da stat yapılıyor, ihale çıktıktan sonra bizim haberimiz oluyor. Büyükşehir yok sayılıyor. Her bakımdan yanlış… Şehircilik, imar ve trafik açısından yanlış oğlu yanlıştır. Bu kararı verenleri bile getirdiğinizde ‘yanlış’ diyor. Ama birileri karar veriyor. Biz sorumlu davranarak yanlışı vurguluyor. Gerekli mücadeleyi de veriyoruz. 2011 yılından önce Örnekköy’de spor alanını bakan ve genel müdür ile birlikte belirledik. Vali Bey araziyi Gençlik ve Spor Bakanlığı’na acele devretti. Sonra seçimler oldu, bakan değişti… Ardından o zamanki Bakan Suat Kılıç’a iki kez gittim. Ona ‘spor kompleksi, stat yapalım’ dedim. Parasının da yarısını ödemeyi taahhüt ettik. Hatta yapılan tesisleri bakanlığa verelim istedik. Sonra Örnekköy’deki stat için bize ‘olmaz’ dediler. Oranın zemini sağlıklı değilmiş. Oranın zemininde yüzde 30 maliyet farkı olduğunu söylediler. Yalı’ya yapılacak olandan daha az maliyetliydi. Göztepe’ye de Karşıyaka’ya da hangi amaçla yapılıyor bilmiyoruz. Hangi şehir plancısını götürürseniz götürün, elini vicdanına koysun karşı çıkar. Göztepe Stadı’nın olduğu yerde arazimiz var. Bu dayatmayı belediye ile taraftarları karşı karşıya getirme tezgahına gelmemek için, ölünceye kadar statların yerinin yanlış olduğunu belirtmek için karar veriyoruz. Çarşamba günü buraya müsaade edeceğiz. ‘Stat ve otopark’ dedik. Stadın altında ticari alan yapmaya engel olmuyoruz. Kitlenin altına yapabilir. Stat dediğinizde hakkı kazanmış oluyor. Süreci de izliyoruz. Benim bildiğim, şu anda söylemeye gerek duymadığım bir karar aldım. O stat altında ticareti engellemiyor ama başka işlerin de önünü açmıyor. Aynı durum Karşıyaka’da da geçerlidir. Herkes eğri oturacak, doğru konuşacak. Herkesin çıkarmaya, toplamaya, bölmeye aklı eriyor. Bu kenti biz gelecek kuşaklara sağlıklı büyüterek emanet etmek istiyoruz. Bu kenti beton yığını yapmak istemiyoruz. Kenti her yerde imar rantı olarak düşünmeyeceğiz. Sadece faiz politikası ile ülkenin kalkınamayacağını gördük. Karşıyaka’da oturanlar stada baksınlar. Arkasında fidanlıktan başka yeşil alan yok… Göztepe’de de aynı durum geçerli… Bu nasıl bir şeydir? Uzundere’de binlerce dönümlük arazi var. Stat yerinin oraya yapılmasında ne mahsur olabilir? Onlar ulaşım sorunu yaşayacak da küçük çocuklar mı ulaşacaklar? Zaten mevcut tesisler bırakın altyapı tesisleri olarak kalsın. Karşıyaka’da da bana üç kişi geldi. Bana ‘Çiğli İstasyonu’nun altındaki ESHOT’a ait yer olsun’ dediler. Biz de ‘hay hay’ dedik ama sonrasındaki mantığı anlamadık”

diye konuştu.

Fatih YAPAR / EGEDESONSÖZ


Share Now

Related Post

Leave us a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.