No image

Ümraniyespor’un mütevazı kadrosunu Süper Lig’in kapısına kadar getiren ve sonrasında Göztepe’nin başına geçen Bayram Bektaş, ilk röportajını verdi.

9 yıl Süper Lig’de yardımcı antrenörlük yaptı. 4 yıl da 1. Lig’de çalıştı. Ümraniyespor’un mütevazı kadrosunu Süper Lig’in kapısına kadar getiren Bayram Bektaş, Tamer Tuna’yla yollarını ayıran Göztepe’nin başında artık. Kariyeri başarılarla dolu değil belki ama vizyonuyla gelecek vaad eden isimler arasında gösterilen Bektaş, ilk röportajını verdi.

Sezon biter bitmez teklifler almaya başladığını ifade eden 44 yaşındaki çalıştırıcı, “Birkaç Süper Lig takımından öneriler almak binim için gurur vericiydi. En azından oynattığımız futbolun, yapmaya çalıştıklarımızın takip edildiğini görmüş olduk” dedi ve ekledi:

‘Burada risk olmaz’ 

“Ancak önümüzdeki seçenekler arasındaki en doğru seçenek Göztepe’ydi. Bu yüzden teklifi kabul ederken fazla düşünmemize gerek yoktu. Düşüncelerimin tam anlamıyla örtüştüğü bir takıma geldim ama asıl iş bundan sonra başlıyor. Göztepe’yi nasıl daha ileri taşıyabiliriz. Tamamen bunun düşüncesi içerisinde hareket ediyoruz. Başkanımızla yaptığımız görüşmede planlarımızın, düşüncelerimizin aynı olduğu gördük ve yola koyulduk. İki taraf açısından da bir risk olduğu konuşuldu. Ben kendime inanıyorum, başarılı olacağım konusunda güveniyorum. Yönetimimiz de bize güvendi. Bu nedenle ortada bir risk görmüyorum.”

Daha genç daha dinamik 

“Geçen sezon başarılı bir takım vardı. İlk senede elde edilen sonuçlar iyiydi. Biz şimdi bunun üzerine nasıl bir şeyler koyacağız ona bakacağız. Ve koyacağız da. Elbette bunu yaparken de kadroda yeni bir yapılanma söz konusu olacak. Yaş ortalamamızı gençleştiriyoruz. Bu kapsamda Selçuk, Sabri gibi tecrübeli isimlerle yolları ayırdık. Yeni sezonda çok daha genç ve gençliği sahaya yansıtan dinamik bir Göztepe olacak.”

‘Yeni stada en güçlü’ 

“Göztepe her zaman hedefi olan bir takımdır. Bornova’da geçen sezon muhteşem bir atmosfer vardı. Bu sezon da oradayız. Asıl yeni stattaki atmosferi hayal ediyor insan, daha da heyecanlanıyor. O yüzden bu sezon başarılı bir yıl geçirip, oraya en iyi Göztepe’yle geçmeliyiz. Geçen sezon kaçan bir Avrupa bileti vardı. Bu sene bu hedef için ben kendi adıma elimden geleni yapacağım.”

‘Sistem takımı geliyor’ 

“Göztepe gerçek bir sistem takımı olma yolunda ilerliyor. Bunu her yönüyle yapmaya çalışıyor. Son yılların belki de en önemli konusu ‘Scout’ sistemi. Göztepe’de de bu yönde ciddi bir atılım var. Her konuda oyuncu araştırılıyor. Oyuncular orada süzgeçten geçiyor. Karakter yapısı dahil araştırılıyor. Yabancı oyuncu transfer ederken yanılmamaya çalışıyoruz. Oyuncu ile sözleşme imzaladıktan sonra göndermek çok zor. Göztepe akademisinden tutun da altyapı ve scout sistemine dayanan çok güzel bir sistem hazırlığında. Futbolda eğer doğru adımlar, doğru zamanlı yatırımlar yaparsanız bunun karşılığını almanız hiç de zor olmaz.”

“Göztepe’de her zaman hedef vardır ve bu takımın yeri Avrupa’dır. Biz de bu hedef için geldik. Yeni sezonda daha dinamik, daha coşkulu bir Göztepe izleteceğiz”

‘Gözden düşenleri kazanacağız’ 

“Şimdiden oyuncularla tanışmaya başladık. Hepsiyle yavaş yavaş tanışıyor, görüşüyoruz. Geçen sezon kadroda yer alan, ancak faydalanılamayan oyunculara bakıyoruz. Neden yararlanamamışız, yeni sezonda bize hangileri katkı yapar ya da yapmaz. Transfer kolaydır, parasını verdikten sonra her oyuncu gelir. Bizim için önemli olan önce içeriden ne gibi faydalar alırız bunu tespit etmek. Transfere de ona göre yön vereceğiz.”

‘Taraftarın içinde kaldığımda anladım’ 

 “Göztepe taraftarı hakkında söyleyecek bir şey yok. Onlara sezon boyunca keyif veren bir takım sunmam gerektiğinin bilincindeyim. Göztepe’nin Süper Lig’e çıktığı Antalya’daki Eskişehir finalinde tribündeydim. Bulunduğum yer tam da Göztepe taraftarının içindeydi. O zaman, ‘Böyle coşkulu bir taraftar topluluğu önünde kim teknik direktörlük yapmak istemez ki’ demiştim. Birçok statta maça çıktık, izledik, oynadık. Ancak hakikaten Göztepe taraftarının takımına bağlılığı çok farklı. Bu sevginin karşılığını vermek için bize de çok çalışmak düşüyor. Bunun için buradayız.”

Ömer Necati Albayrak


Share Now

Related Post

Leave us a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.