No image

Geçen sezon sadece ligde kalmak değil üst sıralarda yerini alarak aslında özlediği Avrupa macerasını tekrar yaşamak isteyen bir Göztepe arzusu yaşadık tüm futbolseverler olarak. Futbol tarihimizdeki Avrupa sürecinde Göztepe’nin yeri ayrıdır, ayrıcalıklıdır…

Tam ondört yıl sonra tekrar merhaba dediği, aslında hak ettiği yerde her daim olması gereken Göztepe, Süper Toto Süper Ligi’ni altıncı sırada tamamlayarak büyüklüğüne yakışır bir dönüşün izlerini bıraktı sezonda.

Mehmet Sepil başkanlığında Göztepe, Tamer Tuna ile bitirdiği sezonun ardından yollarını ayırdıktan sonra önümüzdeki sezon için Bayram Bektaş ile anlaştı. Her iki taraf içinde hayırlı olsun.

Geçen sezon sadece ligde kalmak değil üst sıralarda yerini alarak aslında özlediği Avrupa macerasını tekrar yaşamak isteyen bir Göztepe arzusu yaşadık tüm futbolseverler olarak. Futbol tarihimizdeki Avrupa sürecinde Göztepe’nin yeri ayrıdır, ayrıcalıklıdır.

İsteriz ki! Göztepe muhteşem taraftarıyla birlikte Avrupa sahnesinde tekrar fırtına gibi essin.

Kendisini futbolsever  olarak adlandıran gençler için biraz futbol bilgisi vermek adına Göztepe’nin şanlı tarihine uzanmak gerekir. Bu uzanışı Türk futbol tarihinin unutulmaz kalecisi Ali Artuner ile yapmak yakışır.

16 Ekim 1966 tarihinde Milli takımımız yüzbin seyircinin önünde bir deplasman maçında yaklaşık yirmi senedir yenemediği Sovyetler Birliği ile maça çıkacaktır. Sovyetler Birliği o dönem futbolda bir fırtına gibidir, milli takımın ise balans ayarları bozuktur. İyi olduğu zaman herkesi yenebilir, kötü gününde ise herkese yenilebilir.

Milli takım kadrosu; 

Turgay Şeren

Talat Özkarslı

Yılmaz Şen

Ercan Aktuna 

Fehmi Sağınoğlu

Ayhan Elmastaşoğlu

Şeref Has

Nevzat Güzelırmak

Ogün altıparmak

Fevzi Zemzem

Faruk Karadoğan onbirinden oluşur teknik director Adnan Süvari’dir.

Oyunun başlamasıyla Sovyet akınlarıda başlar. Milli takım dayanır ama Turgay Şeren sakatlanarak oyun dışı kalır. Turgay Şeren’in yerine oyuna Göztepe kalecisi Ali Artuner girer ve üst düzey konsantrasyonla kalesinde devleşir ve Lenin Stadı’nda  resital vermeye başlar. 

Göztepe’de libero olarak başladığı futbol macerasına kaleci olarak yerini alarak devam eden Ali Artuner “Babasının maça gitmesin diyerek ayaklarındankemerle somyaya bağladığı zaman” gururuna dokunan bu hadise sonunda ağlayarak “Büyük Futbolcu” olacağına dair yemin eden Ali Artuner yeminini yerine getirmiştir.

1967-1968 sezonunda eski adıyla Fuar Şehirleri Kupası olan UEFA Kupası’nın ilk turunda Antwerp eler Göztepe. Bir sonraki maçta ise İspanyol devi Atletico Madrid ile oynar. Madrid4deki maçta Ali Artuner harikalar yaratır ama maç 2-0 biter. Rövanş maçında bir mucize gereklidir. Halil ve Gürsel’in golleriyle 2-0 öndedir ama Madrid sıkı takımdır ve baskısını artırır. İşte! İzmir’de beklenen mucize Ali Artuner adıyla ortaya çıkar. Kalesinde devleşir, gol fırsatı vermez arkadaşlarına üst düzey moral kaynağı olur Halil’in bir golüyle daha maçı 3-0 kazanırlar.

Burada elde eldilen tecrübeyle Göztepe aynı kupaya bir sonraki sene tekrar katılır. Sırasıyla O. Marsilya, Agres Piteşti’yi eler. OFK Belgrad ile eşleşir. Deplasmandaki maç 3-1 yenilgiyle biter ama İzmir!’de maçı 2-0 kazanır Göztepe ve 4. Tura çıkar. Hamburg takımı kupadan çekilince omuzlarına konan şans meleğiyle Göztepe, UEFA Kupası’nda yarı finale çıkan ilk Türk Takımı ünvanını alır. Macar Ujpest’e takılır.

Türk futbolunda büyüklük kavramı gereksiz bir anlayışla başka yerlere çekilmeye çalışır ve çetele tutulup bir sıralama yapılmaya çalışılır. Göztepe bu sıralamalara inat bir kulüp, camia, takımdır. Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe gibi futbol tarihinde yeri doldurulamayacak bir büyüklükteki takımdır ve tartışılmaz.

Göztepe, şimdi tekrar futbol tarihinde yeni başarılar yazmaya başladı. Bu işe tekrar döndüğü ve her daim kalmayı hak ettiği Süper Lig’de kalıcı olduğunu yazarak başladı. Bundan sonra adım adım daha ileriye gitmek zamanıdır. 

Sabırla ve inançla.

Mehmet Sepil başkan ve yönetimi güç aldığı muhteşem taraftarı, camiasıyla tekrar Avrupa sahnesinde fırtınalar estirecek, futbol tarihimize yeni başarılar yazdıracaktır.

Göztepe bunu hak etmektedir.

Mehmet Eyüp Yardımcı – Fotospor


Share Now

Related Post

Leave us a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.