No image

Göztepe’nin çiçeği burnunda teknik direktörü Bayram Bektaş, Güneş’e konuştu. Bektaş, 2018-19 sezonunda kullanılacak olan Video Yardımcı Hakem’den Göztepe’deki hedeflerine kadar tüm bilinmeyenleri tek tek anlattı.

İşte Bayram Bektaş‘ın açıklamaları;

Hayırlı olsun. Ümraniyespor macerasının ardından şimdi Göztepe’desiniz. Neler söyleyeceksiniz?

Evet, hayırlısı olsun. Kariyer planlamamıza doğru Göztepe’ye geldik. Bir basamak daha yükseldik, amacımıza ulaştık. Artık kariyerimize burada devam ettirmemiz, burada kendimizi göstermemiz ve kanıtlamamız lazım. İnşallah bunu da burada başaracağız.

Kaç transfer düşünüyorsunuz?

Arjantin’in Velez takımında oynayan stoper Grillo’yu aldık. Forvet pozisyonunda Antalyaspor’dan Deniz Kadah ve Menemenspor’dan Samed Ali Kaya’yı aldık. orta sahaya Elazığspor’dan Alparslan, sol bek için Alanyaspor’dan Berkan, sağ bek için ise yine Alanyaspor’dan Gassamo ve son olarak da Galatasaray’dan Yasin Öztekin’i kadromuza kattık. Bu transferle takımın %90’ını oluşturmuş olduk.

Yabancı kontenjanının hepsini kullanacak mısınız?

Tabi şimdi bildiğiniz gibi geçtiğimiz sezondan kalan mukaveleleri devam eden oyuncular var. Dolayısıyla sistemimizin doğrultusunda kullanabileceğimiz oyuncular varsa, kullanmak isteriz. Onlarda bir maliyet biliyorsunuz. Çok fazla ihtiyacımız olmadığı halde, yabancı transferi yapmam. Gerçek anlamda bir mevkide o mevkiiyi dolduracak kalitede bir Türk oyuncum yoksa o zaman başvururum ki; Ben hep bunu savunmuşumdur. Ancak bildiğiniz gibi yerli oyuncu bulmak zor. Mevki olarak çok az. İstediğiniz zaman, istediğiniz yerli oyuncuyu bulamıyorsunuz. Bulduğunuz zamanda fiyatı çok astronomik oluyor. Dolayısıyla ileriye dönük alternatif anlamında A takımı zorlayacak oyuncu bulursak takıma dahil edeceğiz.

Peki bu sezon Bayram Bektaş’ın Göztepe’de hedefi nedir?

Başkanımız ve biz her yerde söylüyoruz. Bizim bu sezonki hedefimiz öncelikle bitirebileceğimiz en iyi yerde bitirmek. Ancak bunu yaparken de 1sene sonra bizim şu an bazı konularda elimiz kolumuz bağlı. Geçmiş mukavelelerden dolayı yönetim istediği şekilde, istediği zaman oyuncuları gönderemiyor. Bu sene biz elimizdeki futbolculardan maksimum verim almak, bitirebileceğimiz en iyi yerde ligi bitirmek, önümüzdeki sezon daha sağlıklı köklü bir planlama yapmak. Ama biz önümüzdeki sezonun planlamasını da şimdiden düşünerek hareket etmeye çalışıyoruz…

VAR sistemi bu sene ligimizde uygulanacak, neler söyleyeceksiniz?

VAR sistemi benim için geçen sene yürürlüğe girdi zaten (gülerek) merak etmeyin unutmuş değilim. Hakem penaltı vermedi, ‘VAR verdi. Bizi mağdur etti. Erzurum’da ilk defa denenen sistem beni baltaladı. Baltaladı derken adalet hak yerini bulduktan sonra sıkıntı yok, keşke olsun. Sonuçta orada mücadele eden bir takımın futbolcusu haksız yere çalınan bir düdük yüzünden üzülüyor. Bir maçı elinden alıp rakibe vermeyi kimse istemez. Dolayısıyla bazen hakemler sağlıklı karar veremeyebiliyorlar. Ya görmediklerinden ya da başka sebeplerden dolayı. Dolayısıyla bizim geçen sene inanın bana hakem kesinlikle penaltı verecek pozisyon olmadığına inandığı için penaltı vermedi. Ancak ”VAR” devreye girip ”VAR” penaltı dedi. İlk benim maçımda uygulandığı için unutmam mümkün değil. Dediğim gibi ”VAR” haklıysa ve doğruyu gösteriyorsa buna herhalde hiç kimse karşı çıkmaz. Olsun dünyanın her yerinde VAR olsun. Ama uygulamak ve onu da saha içinde kullanmayı çok iyi becermek lazım. Oyun çok fazla kesilmeden, oyunun akışı bozulmadan, başka sıkıntılar oluşmadan bunu yapabilecek potansiyelimiz var. Dünya kupasında da uygulandı bu sistem. Tabii ki aslında bu da dünya kupası için iyi bir başlangıçtı. Dünya Kupası’nda insanlar bu sistemi kabul ettiği için artık her ülkede de kabul görür. Ben öyle düşünüyorum.

VAR ülkemizde iş görür mü?

Görmesi lazım. Sonuçta federasyonun bunu yürürlüğe koyduktan sonra uygulanmalı. Bunun eğitimini geçen sene aldık. Kulübe gelip bu konuyla ile ilgili bilgilendirme yaptılar. Bizim ülkenin aslında istemesi lazım. Herkes maçlarda diyor ya haksızlığa uğradık. Penaltımız verilmedi, verildi, olmayan penaltıyı verildi vs… gibi. Dolayısıyla bence ”VAR” sistemi bu söylemlerin önünü kesmiş olur. Çünkü herkes orada pozisyonun ne olduğunu görecek. Pozisyona tepki gösteren kendi takımının taraftarı bile pozisyonu gördüğü zaman hak verecektir. Hatta bu sistem tribünlerdeki tartışmaları ve kavgaları da kesebilir. İnşallah hayırlısı olur. (Güneş)


Share Now

Related Post

Leave us a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.