No image

Göztepeli şadamı ve Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır’dan, 35 bin kişilik yeni bir stat önerisi geldi. Nasır, Levent Marina’nın karşısında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Eshot Çakalburnu Otobüs Garajı’nın bulunduğu alana, Göztepe’ye yakışır 35 bin kişilik bir stat inşa edilmesinin doğru ve gerçekçi bir yaklaşım olacağını savundu.

Necip Nasır yaptığı açıklamada projeleri gündeme getirirken, kentin stat yapımı ve sonrasında görülebilecek trafik başta olmak üzere, tüm diğer olası sorunların titizlikle hesaplanması ve öngörülmesi gerektiğine dikkat çekti. Necip Nasır, “Levent Marina’nın karşısındaki alan gerek fiziki büyüklüğü, gerekse çevre yolu bağlantısı sayesinde hem artan seyirci potansiyelini karşılayabilecek hem de kentin giderek artan trafik yoğunluğuna yeni bir yük getirmeyecektir” diye konuştu.

Stat tartışmalarının başladığı ilk dönemlerde fizibl bir proje oluşturulmasının ve kentin ana aksındaki trafiği rahatlatacak bir çalışmanın yapılmasının önemine işaret etmeye çalıştığını kaydeden Nasır, şöyle devam etti;

“Stat yapıldıktan sonra ana arter ve bağlantı yollarıyla gerek tesise ulaşım, gerekse kentin mevcut trafik düzeninin bu projeden olumsuz etkilenmemesi gerekir. Göztepemize yakışır bir stad en az 35 bin kapasiteli olmalı ve bu noktada elverişli konumuyla Çakalburnu Otobüs Garajı’nın bulunduğu alan üzerinde durulmalıdır.”

İzmir’in Süper Lig’de temsil edilmemesinin büyük eksiklik olduğunu da dile getiren Necip Nasır, bu durumun İzmir’in ekonomik ve sosyal yaşamından bağımsız düşünülemeyeceğini hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti:

“Öncelikle ekonomik altyapı, tesis yatırımları, güçlü ve kapasiteli statların varlığı, İzmir olarak yıllardır özlemini çektiğimiz Süper Lig heyecanını yeniden yaşamamızı sağlayacaktır. Bu noktada sportif başarıların gelebilmesi için topyekün seferberlik içinde olunmalı, stat ve diğer makro projeler, 25 – 30 yıllık ihtiyaçları karşılayacak biçimde planlanmalıdır.”


Share Now

Related Post

Leave us a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.