No image

Bu ruh ve dayanışma Göztepe’yi Türkiye’nin ve yakın gelecekte yeniden Avrupa’nın çok konuşulan futbol markası yapacaktır… M. Ayhan Kara’nın kaleminden “Göztepe İstediğini Aldı Mı” başlıklı köşe yazısı…

Göztepe için daha FB maçını izledikten hemen sonra “Bu Göztepe Süper Lig’de iş yapar” diye yazmıştım. Tamer Tuna, hakikaten de Şenol Güneş’le çalıştığı iki sezonda pişmiş, kanatlarıyla uçabilir hale gelmiş. Altınordu hazırlık maçında takımını sahada izledikten sonra bir haftada yepyeni oyunculardan kurulu takımı “takım” haline getirmek kolay değil. Bu arada Göztepe yönetimi değerli nokta transferler yaptı, haklarını teslim edelim.

Henüz lig başlamadan önce Göztepe’nin yepyeni bir takım olarak ikisi seyircisiz kendi evinde güçlü FB ve Trabzonspor’la ve bir de deplasmanda Kayserispor’la olmak üzere üç maçlık periyotta alacağı 2 veya 3 puanın başarı olacağını da yazmıştım. Helal olsun Göz Göz’e ki söz konusu üç maçlık periyottan çok değerli 4 puan çıkarttı. Üstelik FB ile geriden geldiği maçta berabere kalıp iki gol atarak, son dönemin en iyi ekiplerinden Trabzonspor’u yine geriden gelip öne geçtikten sonra bir gol daha yese de üç golle yenerek. Dahası var; Kayserispor maçında bir de hakem faciası yaşadı Göztepe. Aleyhine iki tartışmalı penaltı düdüğü çalındı, lehine bir penaltı ise verilmedi. Beto, bu maçta yıldızlaştı.

BETO’SUZ, GUFFRAN’SIZ DA ÜSTELİK TRABZON’U YENEN BİR GÖZTEPE

Trabzonspor maçının analizine gelince… Kayseri maçında yıldızlaşan Beto’nun milli davet almasıyla kale Günay’a kaldı. Beto, tecrübesiyle defansı da toplayan, topu oyuna iyi sokan “temiz” ve “rasyonel” oynayan bir kaleci. Bir kalecinin takımına yapabileceği azami katkıyı yapıyor. Bu anlamda Günay’a da katkısı olacaktır zaman içinde.

Bu kez sahada geçen haftaki maçtan hemen önce imza atan yeni transfer sol bek Traore vardı. Böylelikle Göz Göz sol kanadını sağlamlaştırdı. Traore bekleneni süreç içinde verecektir, iyi kumaş. Tuna, Trabzonspor’a karşı ilk on birde Halil yerine Tayfur’la başladı ve o da muhteşem bir 90 dakikaya imza attı. Attığı şahane golün yanında sahadaki en iyi üç dört Göztepeliden birisiydi diyebiliriz.

Müthiş bir mücadeleye sahne olan maçta Ghilas’ın maçın başında direkte patlayan topunun ardından Trabzonspor’un 9’uncu dakikada bulduğu gol sarı kırmızılıları kamçıladı. Nitekim 26’da Tayfur önünü ustaca boşaltarak nefis bir şutla skora eşitlik getirdi. Devre biterken Jahoviç’e yapılan hareket sonucu penaltıdan Ghilas Göztepe’yi öne geçiren golü attı. Ancak Karadeniz ekibi skoru uzatmada biterken eşitledi.

İkinci yarıda karşılıklı ataklarla heyecan dolu bir yarım devre vardı. 67’de kaptan Sabri’nin usta frikiğini çok iyi takip eden Jahoviç, kaleci Onur’dan dönen topu kaleye göndererek Trabzonspor filelerini havalandırdı; 3-3. Aynı Jahoviç, maçın son anlarında Onur’la karşı karşıya kaldığında biraz acele etmese, topu biraz kaldırsa kendisinin ikinci takımının dördüncü golüne imza atabilirdi.

TANDEM VE ORTA SAHADA BİRAZ DAHA ÖZEL ÇALIŞMA GEREK

Göztepe’de Hakan, Halil ve Ngando ikinci yarıda süre aldılar, 14 oyuncu da özveriyle oynadı ve görevlerini yaptılar. Beto’nun yanında Guffran’ın da sahada olmadığını da unutmayalım. Göztepe, Doğanay, Muhammed gibi oyuncuları da dikkate aldığımızda ilk 21’ini buldu diyebiliriz. Tamer Hoca’nın defans tandemine özel çalışma yaptırması gerekiyor. Orta sahanın topu tutması ve top yapması için de keza. Bu iki sıkıntıyı gideren Göztepe daha az gol yediği gibi daha çok gol atabilecektir, oyunu kontrolüne alabilecektir. İstanbul’da Kasımpaşa’da birlikte oynarken birkaç kez izlediğim Scarione ve Castro ile Rotman ve Guffran Göztepe orta sahasını sırtlar. Ancak uzun lig ve kupa maratonunu düşünerek bu alana Tayfur da var ama bir tecrübeli ismin daha alınması iyi olur. JahoviC ve Ghilas iyi kumaşlar. JahoviC, Trabzonspor karşısında bir penaltı yaptırıp bir de gol atarak öne çıktı. Ghilas’ın da direkte patlayan şutuyla kaydettiği penaltı golü var. Ömer de bu takıma katkı sağlayacaktır.

KAPTAN SABRİ ÇOK İYİ GİDİYOR

Kaptan Sabri’ye ayrı bir paragraf açmadan olmaz: GS ve A Milli Takım’da uzun yıllar ter döken Sabri, mücadeleci ve agresif stilinin yanına şimdi olgunluğuyla ve tecrübesiyle yapıcılığını koyuyor. Yani, Sabri Göztepe’de üzerine koyuyor. Trabzonspor maçında gol asisti de geldi ondan, son anda kaleden gollük top çıkarmak da. Sahada gayet sakin, duran topları iyi kullanıyor, hücuma katılıyor ve top kesiyor. Sahadaki ağabey ve kaptan olarak da katkısını sunuyor.

Göztepe, Süper Lig’e hem İzmir’in renklerini, değerlerini, hem de kendi futbol rengini getiriyor. Artık seyircisini de arkasına alacak Göz Göz her takımın korkulu rüyası olacaktır. Bir şeye dikkat: FB ve Trabzonspor maçlarından hem de seyircisiz dört puan çıkaran Göztepeli oyuncular asla şımarmamalı, işini yapmaya devam etmeli. Camia da sabırla uzun maratonda takıma yardımcı olmalı.

ŞANLI GÖZTEPE, BÜYÜK TARAFTAR

Şanlı Göztepe’nin bir artısı da büyük taraftarı. Böyle bir taraftar dünyada az. Ülkemizde BJK taraftarıyla birlikte en muhteşem taraftar kanımca. çArşı gibi Yalı da değerleriyle bambaşka. Başkan Sepil, Göztepe’nin marka değeri içinde taraftarının çok önemli bir yer tuttuğunu bir an bile aklından çıkarmamalı. Göztepe’nin asıl sahibi büyük taraftarı.

“Taraftar” demişken… Göztepe taraftarına ‘operasyon’ yapılıp ‘örgüt’ suçlamasıyla gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılması büyük Göztepe taraftarına gözdağından başka bir şey değildir! 4 Haziran’da Antalya’da oynanan maç sonrasında iki ay sonra Süper Lig henüz başlamışken ‘operasyon’! Zaten Göztepe’ye o maç nedeniyle “üç maç seyircisiz oynama cezası” verilmemiş miydi?  İki ay sonra aklınıza ne geldi? Kulağınıza kim, ne üfledi?

Ne zamandan beri taraftarların tutulan otobüslerle topluca maça gitmeleri, topluca takımları lehine tezahürat yapmaları ‘suç’ oldu?! O maça otobüsle taraftar gönderen kulüp de, İzmirli belediyeler de o mantıktan bakılırsa ‘örgüt’ün bir parçası demek ki!

Taraftarını yalnız bırakmayan Göztepe’yi, Yalı’yı da kutluyorum. Bu ruh ve dayanışma sarı kırmızılı kulübü Türkiye’nin ve yakın gelecekte yeniden Avrupa’nın çok konuşulan futbol markası yapacaktır.


Share Now

Related Post

Leave us a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.