No image

Nevzat Güzelırmak… Göztepe’nin gözbebeği ve efsanelerinden biri… Futbolun duayen isimlerinden nam-ı diğer İngiliz Nevzat. Beş yaşında babasının ölmeden 15 gün önce miras niteliğinde hediye ettiği kauçuk bir topla başlamıştır futbol hayatına. İzmir Namık Kemal Lisesi’nde keşfedildi Güzelırmak. Çayırlıbahçe’de oynadı. Daha sonra Göztepe ve Milli Takım. 25 defa milli olan ve spor hayatında 55 yılı geride bırakan futbolun ağabeyine “Anlat Ustam” diyoruz… Kaç gol sığdırdın 55 yıla?.. Kaç fileyi parçaladın?.. Gözleri parlayarak cevap veriyor: “Hadi başlayalım o zaman…”

Göztepe Spor Kulübü’nü çalıştıran Abbas Göçmen tarafından keşfedilmiş Nevzat Güzelırmak. O dönemde tüm futbolcuların antrenörler tarafından dikkatlice izlendiğini söylüyor İngiliz Nevzat ve devam ediyor anlatmaya…

Nevzat Güzelırmak

Nevzat Güzelırmak

“Fevkalbeşer” bir genç

“Abbas Göçmen, Halil Kiraz’a Çayırlıbahçe’de sarı bir oğlan var, fevkalbeşer (insanüstü) diyor. Düşünün, o yaşlarda daha bana böyle bir lakap takmayı uygun görmüş. Ben bundan çok büyük bir mutluluk duydum. Sonra bir gün halk sahasında bir maç gerçekleştirdik Göztepe ile birlikte. O gün Göztepe ile oynadığımız maçta iki gol attım. Çıkarken saha kenarında demir parmaklıklar mevcuttu. Kısa boylu biriydi. Ben çocukken sarışındım, ‘Sarı, gel bakayım buraya,’ diye çağırdı. ‘Sen Göztepe’yi sever misin?’ diye sordu bana. ‘Severim’ diye cevap verdim. ‘O zaman yarın malzemelerini al, Göztepe sahasına gel’ dedi. Ertesi gün bütün mahalle arkadaşlarımla birlikte sahaya gittik. O zamanlar takımda Güler ve Gürsel Aksel Kardeşler, Fikri Abi, Yücel, Tuncer, Rahmi, Hakkı Abi gibi oyuncular vardı. Abbas Ağabey beni görünce, ‘Çabuk oyuna gir,’ diye seslendi. Onlar tam maça başlamak üzereyken ‘Durun, durun, bir çocuk geliyor,’ dedi. Ve böylece serüven başladı.”

Nevzat Güzelırmak Göztepe

Nevzat Güzelırmak Göztepe

“İngiliz Nevzat” nereden geliyor?

Dillere pelesenk olan “İngiliz Nevzat” lakabının kendisine çok sevdikleri Göztepe Kulübü yöneticilerinden David Franko’nun taktığını Nevzat Hoca sözlerine şöyle devam ediyor: “O dönem içerisinde kulüp yöneticilerinden, herkesin çok sevdiği David Franko vardı. Bir gün maç esnasında topa öyle uzun bir vuruş gerçekleştirmişim ki, David Ağabey tirübünde ayağa fırlayarak ‘Hey yavrum hey. Tıpkı İngiliz gibi!’ diye bağırmış. O günden sonra lakabım İngiliz Nevzat olarak dillere dolandı.”

Havalı geldiler, havasız döndüler

Unutulmaz maçlardan bahsediyoruz usta ile birlikte ve soruyoruz unutamadığınız bir maç var mı diye. Olmaz mı diyor kendine has gülüşünü ekleyerek: “Atletico Madrid maçı var ki hiç unutmam. Maçın bir geçmişi mevcut. Brezilyalı antrenörleri İzmir’de oynadığımız Anvers maçına gelip izlemiş bizi. Belçika’daki ilk maçı kazanmıştık. O akşam da rahmetli Mazhar Zorlu’nun kokteyli vardı. Necmi Tanyolaç, Halit Kıvanç gibi üstatlar da maça geldi, daha doğrusu Göztepe onların İzmir’e gelmesini sağladı. Efes Oteli’nde kamptayız. Onlar tur atlamayı garanti gördüler herhalde, özel uçakla ve eşleriyle birlikte havalı havalı geldiler. Efes Oteli’nin salonuna girerlerken bir insan izdihamı… ‘Göztepe’ sesleriyle yıkılıyor ortalık. Adamların suratı pudra şekeri gibi oldu. ‘Bunların iyi bir derse ihtiyaçları var, bir yenelim de görsünler’ dedim. Ve öyle de oldu, o yüzden bu maç hiç aklımdan çıkmaz.”

Göztepe Nevzat Güzelırmak

Göztepe Nevzat Güzelırmak

“Belediye başkanlarının futbol ile alakaları yok”

Dünya Futbolu, Türkiye futbolu derken sıra İzmir futboluna geliyor. İzmir’deki takımlarının olması gereken yerde olmamasından yakınırken sözlerini sürdürüyor: “Toplasan zaten beş tane İzmir takımı var. Ve hiç biri olması gereken yerde değil. Bunun nedenine gelirsek eğer, siyasi olarak yorumlanmasın bu söyleyeceğim, ancak hangi belediye başkanı gelirse gelsin futbol ile hiç bir alakaları yok. Futbol oynayacak bir karış alan mevcut değil ki bu takımlar gelişebilsinler. Ben Namık Kemal Lisesi’nde oynarken sadece bizim okul içerisinde irili ufaklı beş saha mevcuttu. Hem de o dönemde.”

Nevzat Güzelırmak kimdir?

Göztepe takımının efsanevi oyuncularındandır. Oyun stili, tek top oynama alışkanlığı sebebiyle dönemin yöneticilerinden David Franko’nun taktığı “İngiliz” lakabıyla anılmıştır. Abbas Göçmen tarafından keşfedilip 1959 yılında Göztepe’ye transfer olarak profesyonel futbol hayatına başlamıştır. 1976 -1998 yılları arasında sırasıyla Genç Milli Takım, Göztepe, Boluspor, Denizlispor, Afyonkarahisarspor, Bursaspor, Altay, Konyaspor, Karşıyaka, Kayserispor, Kuşadası Gençlikspor takımlarında teknik direktörlük yapmıştır.

YUNUS EMRE KARABULUT / EGE MECLİSİ


Share Now

Related Post

Leave us a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.