No image

Ankara 18. İdare Mahkemesi, Göztepe ve Karşıyaka’nın yeni stadları için devam eden ihale işlemlerine yönelik iptal kararı verdi.İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden beklenen açıklama geldi…

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Göztepe ve karşıyaka stadyumlarının ihalelerine iptal kararı veren Ankara 18. İdare Mahkemesinin stad yapılacak alana ilişkin mülkiyetin ihdas, ifraz ve tevhit işlemlerinin tamamlanmadığı için bu kararı verdiğini bildirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Karşıyaka ve Göztepe’de stad yapılmak istenen parselin bulunduğu alanın, konutların yoğun olarak yer aldığı, etrafında hiçbir açık alanın bulunmadığı bir bölgede olduğu belirtildi. Bu alanların bölgelerindeki tek büyük açık alan niteliğinde olması nedeniyle, afet sonrası çadır kurulacak alan olarak hizmet vermesinin planlandığının bildirildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Stadyum ile projede yer alan ticari kullanımların yapımı ile bölgedeki mevcut trafik yükü ciddi bir artış gösterecek ve bu durum özellikle maç günlerinde kentin yaşamının kilitlenmesine yol açacak. Otopark yönetmeliğine göre 15 bin seyirci kapasiteli bir stadyumun 500 araçlık otoparka sahip olması gerekirken, Göztepe Stadı’nda 195 araçlık otoparka yer verildiği, Karşıyaka Stadı projesinde ise otopark alanına hiç yer verilmediği görülmüştür.” Tüm bu hususların 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 3. maddesine aykırı olduğunun belirtildiği açıklamada, “Mahkeme kararında stadyum yapılacak alana ilişkin mülkiyet ihdas, ifraz ve tevhit işlemlerinin tamamlanmadığı, bu hususlar tamamlanmaksızın yapılan ihalelerde hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesi ile ihale işlemlerine yönelik iptal kararı verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

PTT Birinci Lig temsilcisi Göztepe, bu sezon oynadığı iç saha maçlarını İzmir’deki stad yetersizliğinden dolayı Manisa’daki 19 Mayıs Stadyumu’nda oynamaya devam ediyor.

Göztepe Stadı

Göztepe Stadı


Share Now

Related Post

Leave us a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.