ÖzelgüvenlikGençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, statlarda yaşanan güvenlik ihlallerine dikkat çekerek, “Özel güvenlik marifetiyle mevzuatı uygulamakta zorlanıyoruz” dedi.
Bakan Kılıç, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Anıttepe Spor Kompleksi’nde düzenlenen etkinliklere katıldı. Programın ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Kılıç, stadyumlarda artık özel güvenlik uygulamasının kaldırılacağını açıkladı.
“Stadyumlarda yaşanan bazı olaylarda özel güvenlik birimleriyle bazı gruplar arasında paralellikler olabileceği hususu dikkatimizi çekti” diyen Kılıç, “Zaman zaman sahaya atılan yabancı cisimler var ve çok dikkat çekici biçimde bu cisimler arasında alkollü içecek şişeleri de var. Bunlar can alıcı olabilir, yaralayıcı da olabilir kaldı ki her şeyden evvel sportif müsabakalara alkollü içki sokmak zaten yasak. Demek ki özel güvenlik marifetiyle mevzuatı uygulamakta zorlanıyoruz. Polis birimleri, tamamen toplumsal ve sosyal olaylara yönelik özel eğitimli birimlerin bu konuda daha ciddi, kanunları harfiyen uygulayan ve intizamı daha kısa sürede sağlayan, olaylar yaşandıktan sonra değil yaşanmadan önce gerekli tedbirleri alan bir hizmet edebileceği düşüncesindeyiz. Bu adımlar atılabilirse olaydan sonra polis müdahalesi değil olaylar yaşanmadan önce deneyimiyle ve eğitimiyle polislerin önleyici tedbirler alması mümkün hale gelecek ki şu an yaşanan pek çok olayın bu sayede önüne geçmek mümkün olur diye düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.


Leave us a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.