No image

Göztepe ve Karşıyaka’ya yapılacak statlarla ilgili İzmir Büyükşehir’den sonra yargıdaki engel de kalktı. Meslek odalarının geçtiğimiz yıl ihalenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemi ile açtığı davalar reddedildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin önceki gün Gürsel Aksel Stadı’nın yanındaki 1406 metrekarelik arazinin bedelsiz devir talebini onaylasının ardından dün de önemli bir gelişme yaşandı. Meslek odalarının geçtiğimiz yıl Göztepe ve Karşıyaka statlarının ihalelerinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemi ile açtığı iki ayrı davayı karara bağlayan mahkemeden ret kararı geldi. Böylece Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Göztepe ile Karşıyaka’ya yapılması planlanan statlarla ilgili hiçbir engel kaymamış oldu.

DAVALARIN HEPSİNE RET
Merkezi idare ile yerel yönetim arasında çıkmaza yol açan ve kent gündeminin başlıca tartışma konusu haline gelen stat krizinde yargı son sözünü söyledi. Geçtiğimiz yıl içerisinde Göztepe ve Karşıyaka statları yapım ihalesinin iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine dava açan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’ne yargıdan ret yanıtı geldi. Stat ihalelerinin hukuka, kamu yararına, şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına aykırı olduğu gerekçesi ile mahkemeye giden meslek odasının açtığı davalarda İzmir İdare Mahkemesi son sözünü söyledi.

İPTALİNİ İSTEMİŞTİ
Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin, Göztepe ve Karşıyaka statları yapım ihalesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle ayrı ayrı açtığı davalarda değerlendirmesini tamamlayan mahkeme, odanın dava açma ehliyetine sahip olmadığını belirterek itirazların tamamını reddetti ve işlemin hukuka ve mevzuata uygun olduğuna karar verdi.

GÖZTEPE’de Bayram
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, önceki gün yapılan toplantıda Gürsel Aksel Stadı’nın yanındaki 1406 metrekarelik arazinin bedelsiz devir talebini onaylarken, karar Göztepe cephesinde büyük coşku yarattı. Göztepe Başkan Vekili Talat Papatya, en kısa sürede 21 bin kişilik stat inşaatına başlanıp rekor bir sürede projeyi tamamlamak istediklerini belirtti. Gürsel Aksel’de faaliyet gösteren altyapıyı taşımak için de İnciraltı’nda arazi aradıklarını belirten Göztepe Başkan Vekili Talat Papatya, “Kalıcı bir yer bulana kadar İzmirspor’un İnciraltı Tesisleri’ni de kullanabiliriz” dedi. Bu arada Göztepe Stadı’nın ilahesini alan DOYAP Yapı Sanayi Enerji ve Mühendislik firmasının sahibi Selahattin Doyran, “Bundan sonraki süreç ruhsat ve proje ile ilgili işlemlerle alakalı. Beklentimiz 1-2 ay içinde stat inşaatına başlamak. İnşaatın tamamlanma süresi 2 yıl ancak biz 1.5 yılda bitirmeyi planlıyoruz” dedi.

goztepe-stadi

Göztepe Stadı

Yeni Asır

 


Share Now

Related Post

Leave us a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.