No image

Göztepeli taraftarları “örgütlü suç işledikleri” iddiasıyla yakalama kararı çıkarılmasına büyük tepki geldi.

Göztepeli taraftarlar, 4 Haziran’da Antalya’da Eskişehirspor – Göztepe arasında oynanan TFF 1’inci Lig final maçında çıkan olaylar nedeniyle, Antalya Emniyet Müdürlüğü’nce başlatılan 1’inci dalga operasyonda haklarında “örgütlü suç işledikleri” iddiasıyla yakalama kararı çıkartılan 72 kişiden 55’inin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Sosyal medyada “#GöztepeTaraftarıFişleniyor” şeklinde hastag açan taraftarlar, fişlendiklerini savundu. Hastag sosyal medyanın en çok konuşulan konusu oldu.

“GÖZTEPE’Yİ SAHİPSİZ SANIYORSANIZ…”

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir milletvekilleri Tacettin Bayır ve Tuncay Özkan, Antalya’daki final maçında çıkan olaylar yüzünden Göztepeli taraftarların örgüt suçlamasıyla gözaltına alınmalarını sert dille eleştirdi.

Bayır, twitter hesabından “Göztepe taraftarı mafya değildir, terörist değildir. Sadece Göztepelidir!” mesajını yayınladı. Tuncay Özkan ise “Göztepe taraftarı örgüt üyeliği ile suçlanıyor. Beşiktaş maçında sahaya kelebek bıçakla giren, rakip takımın üzerine yürüyen Konyaspor’a ise yaptırım yok! Göztepe’yi sahipsiz mi sandınız? Göztepe’yi sahipsiz sanıyorsanız yanılıyorsunuz!” cümlelerine yer verdi.

Göztepe Spor Kulübünden Açıklama

Göztepe yönetimi de operasyonla ilgili yazılı açıklama yaptı. Konuyu İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne taşıdıklarını bildiren yönetimin kulüp resmi sitesinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu sabah itibarı ile bir kısım taraftarımız yaşanan olaylar gerekçe gösterilerek gözaltına alınmıştır. Söz konusu gözaltı işlemlerinin bizzat Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla yapıldığı ve soruşturmanın Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde gerçekleştirileceği bilgisi edinilmiştir. Eskişehirspor yönetimi ile yapılan görüşmelerde benzer sürecin Eskişehirspor taraftarları için de geçerli olduğu öğrenilmiştir. Göztepe’nin sporda şiddetin karşısında olduğu tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Kulübümüz, her fırsatta sporda şiddeti önlemeye yönelik çağrılarda bulunmuş, İzmir emniyet birimleri ile koordineli çalışmalar yaparak taraftarımızın sağduyusu ile son üç sezonda herhangi bir ceza almamıştır. Devam eden hukuki süreç kulübümüzce yakından takip edilmektedir. Soruşturmanın, 6222 sayılı kanun ile ilgili uygulamaların ötesinde, farklı boyutlarda olma ihtimaline binaen taraftarlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması için kulübümüz, tüm yetkili mercilerle görüşerek gerekli girişimlerde bulunmaya başlamıştır.”

Göztepe UniForce Açıklama

Göztepe UniForce Grubu yazılı bir açıklama yaparak operasyona tepki gösterdi. Açıklamada, “Neredeyse 14 yıl sonra büyük bir coşku ve sevinçle Süper Lig’e çıktık. Ama görüyoruz ki, bir yarımız maç sonunda arkamızda kalmış. Yıllarca gittiğimiz her köy kasabada, her zorlu kavgada yanımızda olan ağabey ve kardeşlerimizin örgüt suçundan dolayı arandığını ve gözaltına alındığını öğrenmiş bulunuyoruz. Şampiyonluk maçında ve daha sonraki kutlamalarda cefakar taraftarımızın yaptıkları örgüt suçu sayılamaz. Yapılan yanlış uygulamadan bir an önce geri dönmesi, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ve İzmir milletvekillerimize çağrımızdır. Şampiyonluk kutlaması suç değildir” denildi.

OdaTv


Tags

Share Now

Related Post

Leave us a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.